10 sposobów na oszczędzanie pieniędzy

0

Każdy z nas szuka sposobów na oszczędzenie dodatkowej sumy pieniędzy – zgromadzone w ten sposób środki możemy przeznaczyć na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań lub możemy zainwestować je z myślą o pomnażaniu swojego kapitału. Sposobów na oszczędzanie jest naprawdę dużo – to od nas zależy, który uznamy za najbardziej skuteczny.

Niektórym oszczędzanie kojarzy się wyłącznie z przeznaczaniem mniejszej ilości środków na kupowane dotychczas produkty; innym – z odmawianiem sobie niemal każdej przyjemności i długą listą wyrzeczeń. Zaradne panie domu starają się szukać oszczędności w codziennych czynnościach; uświadamiają także pozostałych domowników, gdzie najlepiej robić zakupy i o czym warto pamiętać. To jednak tylko niektóre aspekty oszczędzania – warto spojrzeć na to zagadnienie z zupełnie innej perspektywy.

Mądre gospodarowanie

Mądre gospodarowanie to raczej pewna filozofia oszczędzania niż jeden konkretny sposób – osoby, które mądrze gospodarują zarówno swym kapitałem jak i domowym budżetem postrzegają wiele spraw zupełnie inaczej; oszczędzanie to dla nich zyski w dłuższej perspektywie czasu. Mądre gospodarowanie polega przede wszystkim na oszczędzaniu w taki sposób, by nie odczuć jakiegokolwiek pogorszenia komfortu życia.

Kupuj to, czego naprawdę potrzebujesz

Wiele osób bardzo łatwo ulega sklepowym pokusom; promocje i wyprzedaże to częściej wrogowie oszczędzania niż jego sprzymierzeńcy. Dlaczego? Nierzadko decydujemy się na zakup przecenionego produktu tylko dlatego, że jest tańszy niż zwykle, a nie dlatego, że naprawdę go potrzebujemy. Swój wybór tłumaczymy na ogół „wyjątkową okazją”.

Zwróć większą uwagę na artykuły żywnościowe

Ten punkt dotyczy przede wszystkim tego, w jaki sposób gospodarujemy zakupioną żywnością. Czy to, co kupujemy, nie marnuje się po jakimś czasie? Jeśli tak, warto ograniczyć zakupy „na zapas” i wybierać produkty, które są potrzebne w tym momencie, zwłaszcza jeśli chodzi o artykuły o krótkiej przydatności do spożycia. Dobrym pomysłem jest także sporządzanie kilkudniowych list i wybieranie się na większe zakupy raz lub dwa razy w tygodniu.

Nie zapominaj o gaszeniu światła czy zakręcaniu kranu

To dość popularna rada dla wszystkich, którzy szukają dodatkowych oszczędności. Część osób wciąż zapomina o gaszeniu światła w pomieszczeniu, z którego wychodzą, czy o dokręceniu kranu, co wiąże się z wyższymi kosztami zużycia prądu i wody.

Zadbaj o siebie

Troska o własne zdrowie (a także zdrowie najbliższych) jest jednocześnie inwestycją – dbając o siebie (zdrowe odżywianie, aktywność itd.) zmniejszamy ryzyko pojawienia się jakichkolwiek chorób, których leczenie mogłoby sporo kosztować.

Szukaj okazji

To obowiązkowy punkt dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić część środków, a którzy chcą wybrać się w dłuższą podróż lub zamierzają kupić droższy sprzęt – w takiej sytuacji warto szukać okazji (np. za pośrednictwem różnych portali, także tych społecznościowych), umożliwiających poniesienie mniejszych kosztów

Pomyśl o założeniu konta oszczędnościowego

Część osób wrzuca drobne monety do skarbonki – dzięki temu nie wydadzą tak szybko nagromadzonych tam środków. Warto zauważyć, że założenie konta oszczędnościowego jest odpowiednikiem skarbonki, tyle, że na większą skalę; dodatkowo przechowywanie pieniędzy na koncie może przynosić zysk, co oznacza, że nie tylko zaoszczędzimy, ale po jakimś czasie otrzymamy także bonusowe środki z odsetek.

Wybieraj najlepsze oferty

Niezależnie od tego, czy chodzi o umowę z operatorem sieci komórkowej czy o skorzystanie z usług marketingowca – zawsze warto poświęcić trochę czasu na analizę konkurencyjnych ofert i wybranie najkorzystniejszej z naszego punktu widzenia (należy przy tym pamiętać, że najniższa cena nie zawsze oznacza ofertę, która pozwoli nam najwięcej zaoszczędzić).

Skorzystaj z oferty lokaty długoterminowej

Banki oferują swym klientom różnego rodzaju lokaty, które w znacznym stopniu ułatwiają oszczędzanie; np. PKO Bank Polski przygotował dla swych klientów kilka różnych ofert, tak, by każdy mógł znaleźć lokatę odpowiadającą jego potrzebom.

Rozważ przystąpienie do programu oszczędnościowego

Brak samodyscypliny może być w przypadku oszczędzania istotnym problemem. Z tego powodu warto zastanowić się nad bezpieczniejszym sposobem odkładania pieniędzy na przyszłość; dobrym pomysłem może być skorzystanie z programu oszczędnościowego. PKO BP oferuje swym klientom możliwość przystąpienia do programów takich jak Kapitał na emeryturę czy Kapitał na marzenia.

Share.

About Author

Leave A Reply