Bankowość elektroniczna – dowiedz się, jak bezpiecznie dokonywać płatności za pomocą smartfona

0

Jeszcze kilkanaście lat temu płatność w sklepach wymagała posiadania gotówki. Wprowadzenie płatności zbliżeniowych zrewolucjonizowało podejście do dokonywania transakcji w sklepach stacjonarnych. Teraz jest to jeszcze sprawniejsze – płatności można dokonać za pomocą smartfona. To szybki i wygodny sposób, ale czy bezpieczny?

Bankowość elektroniczna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Obecnie nie ogranicza się wyłącznie do internetowego dostępu do rachunku bankowego – dzięki zaawansowanym technologiom istnieje możliwość dokonywania płatności smartfonem, dokładnie na takiej samej zasadzie, jak w przypadku kart płatniczych.

Na czym polega płatność smartfonem?

Nowoczesna bankowość elektroniczna sprawia, że smartfon zamienia się w mobilny portfel pozwalający na dokonywanie transakcji zbliżeniowych. Wystarczy zainstalować specjalną aplikację (np. przygotowaną przez Raiffeisen Polbank) i złożyć wniosek o wirtualną kartę NFC. Potem wystarczy już tylko aktywować dostęp, by móc dokonywać płatności zbliżeniowych bez konieczności posiadania plastikowej karty płatniczej.

Warto przy tym podkreślić, że bankowość elektroniczna, za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej, daje możliwość dokonywania płatności smartfonem nie tylko w sklepach w Polsce, ale również za granicą. Jest to więc rozwiązanie niezwykle wygodne – nie wymaga posiadania portfela z gotówką lub plastikową kartą płatniczą.

By zbliżeniowe płatności smartfonem były bezpieczne

Bezpieczeństwo transakcji zbliżeniowych smartfonem budzi wiele wątpliwości. W praktyce okazuje się jednak, że jest ono na wysokim poziomie – tak samo jak bezpieczeństwo dokonywania płatności plastikową kartą zbliżeniową.

Na pewno nie trzeba się obawiać tego, że może dojść do kradzieży środków – należy bowiem posiadać terminal płatniczy z możliwością dokonywania transakcji zbliżeniowych. Co więcej, smartfon trzeba przyłożyć do terminala – dopiero wtedy dojdzie do pobrania środków. Ponadto transakcje na kwotę wyższą niż 50 PLN wymagają wpisania kodu PIN.

Warto przy tym mieć świadomość, że dokonywanie płatności za pomocą smartfona odbywa się za pomocą specjalnych kart NFC pozwalających na trzy tryby transakcji:

  • przy wzbudzonym telefonie;
  • przy odblokowanym ekranie;
  • po zalogowaniu do aplikacji.

Chcąc mieć pewność, że bezpieczeństwo płatności mobilnych będzie na wysokim poziomie, wystarczy zamówić kartę umożliwiającą dokonywanie transakcji wyłącznie po zalogowaniu do aplikacji mobilnej banku.

Nie tylko dokonywanie płatności – dodatkowe możliwości aplikacji

Aplikacja mobilna umożliwiająca dokonywanie zbliżeniowych płatności za pomocą smartfona przynosi więcej korzyści. Okazuje się, że pozwala również na wypłatę gotówki z bankomatów (wyłącznie z tych, które są do tego przystosowane). Dzięki temu pieniądze można podjąć jeszcze szybciej i wygodniej.

Share.

About Author