Co dokładnie wylicza kalkulator kredytu hipotecznego?

13

Obliczanie kosztów kredytu hipotecznego jest koszmarnym zajęciem. Potwierdzają to osoby, które własnoręcznie próbowały je wyliczyć. Jeszcze gorzej jest, kiedy chcielibyśmy poznać wysokość raty kredytu w danym miesiącu. Wtedy trzeba skorzystać z jednego prostego narzędzia.

Oblicz to sam…

Jest nim kalkulator kredytu hipotecznego. To aplikacja pozwalająca zaoszczędzić bardzo dużo naszego cennego czasu. Pomaga w sytuacji, kiedy zastanawiamy się nad wyborem najbardziej odpowiedniego dla nas rozwiązania wspierającego zakup wymarzonego mieszkania. Bo nie tylko wyliczy całkowity koszt kredytu hipotecznego w danym banku, ale i wskaże udział poszczególnych części: kapitałowej, czyli tej, którą pożyczamy od banku i odsetkowej, będącej zyskiem banku, odliczanym co miesiąc od pozostałej do spłaty kwoty kapitału. I to zarówno w przypadku rat malejących i równych.

… i zaoszczędź czas

Wspomniane raty mogą okazać się nie lada wyzwaniem dla śmiałków próbujących wyliczyć wysokość miesięcznego zobowiązania wobec banku. Służą do tego skomplikowane wzory, które kiedy jeszcze chciałoby się zrozumieć, należałoby włożyć jeszcze więcej wysiłku na analizę kolejnych działań matematycznych. Skomplikowanych zwłaszcza przy obliczaniu rat równych.

W większości kalkulatorów kredytu hipotecznego należy podać parę danych. By był on jak najbardziej precyzyjny powinny tam się znaleźć takie parametry jak: cel i kwotę kredytu, wartość nieruchomości, wysokość wkładu własnego, długość okresu kredytowania, formułę rat, wysokość prowizji bankowej i oprocentowania kredytu.

Tego typu narzędzie obliczy za nas nawet tak prosty wskaźnik, jak kwota prowizji, którą zapłacimy na samym początku. Ponadto kalkulatory kredytów hipotecznych obliczają całkowity koszt kredytu uwzględniający podane czynniki, przez co łatwiej możemy podjąć decyzję o skorzystaniu lub też nie z oferty danego banku.

Ile zapłacę za pół roku?

Narzędzia takie pokazują także pełne harmonogramy spłaty kredytu. Dzięki temu dowiemy się ile pieniędzy oddamy bankowi za parę miesięcy. I to w każdym miejscu i czasie, bo dostęp do kalkulatora kredytu hipotecznego nie jest jednorazowy a do uzyskanych wyników można wrócić, kiedy tylko się chce. Nie wszystkie narzędzia tego typu są wyposażone w szczegółowy harmonogram. Jeśli, chcesz uzyskać dostęp do takich danych posługuj się tylko sprawdzonymi narzędziami i skorzystaj z kalkulatora kredytu hipotecznego z serwisu hipoteki.net.

Co więcej, poza kosztem miesięcznej raty użytkownik takiego kalkulatora dowie się jakim kosztem okażą się część odsetkowa i kapitałowa, a także kwota pozostała do spłaty. Z tego powodu będziemy wiedzieli z jakiej wartości została obliczona rata w kolejnym miesiącu. Raty te aplikacja zlicza w ujęciu rocznym. Nie są to niczemu niesłużące dane. Mogą one nam podpowiedzieć, w którym miesiącu możemy zaplanować większe wydatki i wnioskować u banku o wakacje kredytowe lub karencję w spłacie kapitału.

Narzędzie kalkulatora kredytu hipotecznego, jak widać po powyższym przykładzie, okazuje się być przydatne zarówno na etapie podejmowania decyzji o wyborze oferty kredytowej, ale i później, kiedy chcielibyśmy mieć stały podgląd w ponoszone przez nas wydatki. A są one w przypadku zobowiązania hipotecznego często nierówno rozłożone, dlatego problematyczne w szybkim ich wyliczeniu.

Share.

About Author