Co musisz wiedzieć, zaciągając kredyt na samochód?

0

Okazuje się, że kredyt samochodowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi w celu uzyskania zewnętrznego wsparcia finansowego. Wiadomo przecież, że nie każdego stać na zakup auta za gotówkę. Zobowiązanie kredytowe może być korzystne, ale kredytobiorca musi wziąć pod uwagę kilka czynników. Sprawdź jakich.

Kredyt samochodowy – krótka charakterystyka

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Oznacza to, że bank zyskuje dodatkowe zabezpieczenie przed niewypłacalnością kredytobiorcy i za to oferuje nieco bardziej preferencyjne warunki takiego zobowiązania. Oznacza to jednak, że tego rodzaju kredyt obciążony może być pewnymi ograniczeniami. Kredytobiorca zobowiązany jest do poświadczenia, iż uzyskane środki zostały rzeczywiście przeznaczone na zakup auta. Dowodem może być umowa kupna-sprzedaży albo faktura.

Powszechnie stosowaną praktyką jest to, że bank przesyła pieniądze bezpośrednio do sprzedawcy auta, a kredytobiorca nie ma w ogóle z nimi styczności i zgadza się jedynie na spłatę powstałego zobowiązania. Korzystne jest w tym przypadku to, że sprzedawcą auta może być zarówno salon samochodowy, komis, ale też osoba prywatna. Z kredytu mogą zaś korzystać firmy, ale także osoby zatrudnione na podstawie różnego rodzaju umów cywilno-prawnych. Banki bardzo często akceptują też inne źródła dochodu – na przykład pochodzące ze świadczenia emerytalnego.

Jakie korzyści możesz zyskać?

Banki oferują kredyt samochodowy na korzystnych warunkach, bo jest to zobowiązanie obarczone niewielkim ryzykiem. Auto staje się przecież dodatkowym zabezpieczeniem. Kredytobiorca może więc liczyć na wydłużony okres trwania umowy i niewielkie raty. Coraz częściej banki rezygnują też z pobierania prowizji za udzielenie takiego kredytu.

Korzyści ze współpracy z bankiem jest jednak o wiele więcej. Kredytobiorca zyskuje bardzo często ubezpieczenie auta na opłacalnych warunkach albo darmowy serwis. Nierzadko udostępnia też karty rabatowe, które kredytobiorcy mogą wykorzystać u biznesowych partnerów banku – na przykład na stacjach benzynowych.

Na co musisz uważać?

Należy mieć na uwadze, że aby zaciągnąć kredyt samochodowy, potencjalny klient banku musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową. Niektóre banki wymagają również wniesienia tzw. wkładu własnego o określonej wysokości. Inne mogą wprowadzać różnego rodzaju ograniczenia, na przykład nabywany samochód nie może mieć więcej niż określoną liczbę lat.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu samochodowego warto porównać oferty różnych banków. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko oprocentowanie i wysokość rat, ale także wszystkie dodatkowe opłaty, jakie pobierze instytucja bankowa w ramach udzielenia takiego zobowiązania.

Kredyt a leasing – porównanie

Alternatywą dla kredytu samochodowego może być leasing. Mogą z niego korzystać tylko firmy, nie jest to produkt dla osób prywatnych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że podpisując umowę leasingową, leasingobiorca nie staje się od razu właścicielem auta. Jego wykup jest bardzo często możliwy dopiero po spłacie ostatniej raty.

Share.

About Author