Finansowe fakty na temat lotto

0

Totalizator Sportowy należy do skarbu Państwa, więc jego zyski muszą być przeznaczane w znacznej części na cele społeczne. Tym, samym każdy, kto zakupi los na loterii, dokłada się do budowy stadionów, renowacji zabytków czy promocji kultury. Tak wygląda działalność TS w dużym skrócie.

Nie ma jednak co ukrywać, że dla Polaków najważniejsze jest to, że wydając kilka złotych na los, można stać się milionerem. Przecież podczas każdego losowania, mamy szansę zdobycia milionów złotych. Właśnie dlatego gry lotto są tak popularne. Dzieje się tak na całym świecie, Polska nie jest w tym aspekcie żadnym wyjątkiem.

Toto-Lotek, bo tak nazwana została pierwsza loteria w Polsce, powstała w 1957 roku i do tego czasu obdarowała nagrodą pieniężną blisko 1121 zwycięzców. Rekordowa wygrana padła zaś w Ziębicach – w 2015 roku szczęśliwe wytypowanie „szóstki” zagwarantowało 35, 2 milionów złotych, które trafiły na konto tylko jednego gracza. 33,8 milionów złotych wygrał zaś mieszkaniec Gdyni a wytypowanie liczb odbyło się wtedy w roku 2012.

Gry lotto zagwarantowały jednak jeszcze większe wygrane mieszkańcom z innych zakątków świata. Największa wygrana w historii jakichkolwiek loterii padła 13 Stycznia 2016 roku, w loterii PowerBall i wyniosła aż 1, 6 miliardów dolarów. Na drugim miejscu plasuje się zaś wygrana z 30 Marca 2012 – zwycięzca kupił wtedy los w loterii MegaMillions.

Warto wspomnieć również o zarobkach samych loterii, żadna z nich nie działa przecież charytatywnie. W przypadku Totalizatora Sportowego, aż 19% dochodu trafia na cele społeczne, część pokrywa wartości kolejnych kumulacji. Według wyliczeń, każdego roku odnotowuje się coraz większe zyski z tejże loterii. Roczne zyski Totalizatora Sportowego to jakieś 250 milionów złotych. Trzeba przy tym zaznaczyć, że w ciągu roku, Polacy wydają na kupony nawet 3 miliardy złotych, przy czym połowa tej kwoty trafia centralnie do budżetu państwa. Ciekawostką jest również fakt, iż około 20 milionów złotych rocznie przeznaczane jest na wsparcie ośrodków, w których uzależnieni od hazardu mogą podejmować profesjonalne leczenie, skuteczne na tyle, by wyjść z nałogu.

Share.

About Author