Jak przyspieszyć sprawę spadkową i kiedy jest to możliwe?

0

W amerykańskich filmach bohaterowie otrzymują spadek po zmarłej ciotce, której na oczy nie widzieli i zazwyczaj jest on bardzo wysoki. W realnym życiu tak nie jest i często nawet osoba posiadająca zasądzony spadek może się przekonać, że jego otrzymanie jest bardzo trudne, a sama sprawa trwa już kilka dobrych lat. Tutaj pojawia się dosyć uzasadnione pytanie czy sprawy spadkowe można przyspieszyć?

Wszystko, co trzeba wiedzieć o sprawie dotyczącej spadku

Jeżeli istnieje testament, to jasno ustala zasady przyznawania spadku. Przy czym, aby był ważny musi być potwierdzony własnoręcznym podpisem i pieczątką notariusza. Ważny jest także testament własnoręcznie napisany z datą i wyraźnym, pełnym podpisem. Testament może mieć też formę ustną, jednak w takim przypadku ustne oświadczenie powinno odbyć się w obecności dwóch świadków. Mogą to być wójt, burmistrz, prezydent miasta, bądź też starosta , marszałek województwa, sekretarz powiatu czy nawet urzędnik stanu cywilnego. Trzeba jeszcze pamiętać, że aby uznać testament za ważny jego auto musi być w pełni władz umysłowych, a testament nie może mieć formy przymusu. Jeżeli jednak najbliższa rodzina zostanie z niego wykluczona to zgodnie z polskim prawem może ona starać się o zachowek.

Co trzeba wiedzieć o sprawach spadkowych?

Jeżeli testament nie jest podważany i wszystkie strony się na niego zgadzają to tak naprawdę jego realizacja powinna być szybka. Jednak zdarza się, że sprawa spadkowa ciągnie się i to latami. Otóż trzeba zdawać sobie sprawę, że w pierwszej kolejności odbywa się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku i ustala się ilość spadkobierców, a także jaka część udziałów im przysługuje. Z kolei drugi etap może być albo sądowy, albo też umowny. Dokonanie podziały całego spadku może odbyć się w formie ugody sądowej bądź też notarialnej, ewentualnie na drodze postępowania sądowego. Te ostatnie sprawy mogą ciągnąć się bardzo długo.

Co zrobić, gdy nie można otrzymać swojej części spadku?

Jeżeli otrzymacie jakąś część spadku, osoba, która otrzymała większą część, np. działkę, musi was spłacić. Tyle, że teoria nijak się ma do praktyki. Duży problem pojawia się wtedy, gdy tego nie chce zrobić, zasłaniając się brakiem funduszy. Wtedy nie pozostanie nic innego jak sprawa sądowa. Musicie tutaj wiedzieć, że zawsze sąd dąży do ugodowych rozwiązań, jeżeli jednak wśród stron nie ma możliwości porozumienia się, wtedy też następuje sprzedaż danego dobra, w tym przypadku działki, a otrzymana kwota jest następnie dzielona zgodnie z posiadającymi udziałami. Sprzedaż odbywa się poprzez komornika, który organizuje licytacje i dopiero po sprzedaży oraz wpłynięciu danej kwoty jest ona rozdzielana dla wszystkich stron. Jeżeli jednak doszło już do postępowania i największy spadkobierca otrzymał nakaz spłacenia pozostałych osób, to tutaj sytuacja także dla pozostałych osób nie będzie wesoła, bo zgodnie z polskim prawem ma na to 10 lat. W sytuacjach wyjątkowych może spłacać w ratach.

Czy można jakoś przyspieszyć sprawę spadkową?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli dopilnujecie wszystkich formalności to podział majątku może odbyć się bardzo szybko. Oczywiście przydatna jest pomoc adwokata. Zdarzają się jednak sytuacje, że trzeba ustalić spadkobierców, a także ich udziały, ponadto nawet jeżeli jest testament, to można się odwołać, szczególnie jeżeli nie wierzy się w jego wiarygodność. A więc summa summarum takie sprawy będą ciągnęły się nawet latami. Jeżeli jednak już dojdzie do podziału majątku, to pozostaje tylko czekanie na otrzymanie swojej części i tutaj znowu jest jedno „ale”, które występuje, gdy sędzia zasądzi spłatę pozostałych spadkobierców, przez osobę która otrzymała największą część nieruchomości. A na taką spłatę ma nawet 10 lat. Zatem najlepszym wyborem jest próba porozumienia się i jeżeli jest taka możliwość to warto z niej skorzystać, gdyż tylko tak możecie otrzymać względnie szybko to, co Wam się należy.

Sprawy spadkowe są trudne i często skomplikowane, szczególnie, gdy macie wątpliwości, co do wiarygodności testamentu. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z adwokatem, który pomoże Wam rozwiązać dany problem.

Share.

About Author