Kiedy skorzystać z prawa do sprzeciwu od nakazu zapłaty?

0

Sprzeciw od nakazu zapłaty przysługuje każdemu. Nikt nie daje nam gwarancji, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony, ale takową próbę może podjąć każdy. Warto o tym wiedzieć, ponieważ nie trzeba spełniać żadnych wymagań, aby zawalczyć o swoje. Są jednak takie momenty, kiedy możemy być prawie pewni, że sąd rozważy nasz sprzeciw, a my uchronimy się przed spłatą danego ubezpieczenia. Nim jednak do tego dojdzie, musimy posiadać odrobinę wiedzy z tego zakresu.

Przeczytaj, ochłoń, przeanalizuj

Nim powiemy sobie konkretnie o sytuacjach, w których szczególnie warto złożyć sprzeciw – zaczniemy od ogólnych informacji. Nie zostaliśmy wezwani na rozprawę, ponieważ takie zawsze odbywają się w formie niejawnej. I tutaj odstępstw nie ma. Ogólnie, aby móc coś zaskarżyć albo się czemuś sprzeciwić, trzeba wiedzieć dokładnie, co nam grozi oraz z jakiego tytułu. Przeanalizujmy zatem dokumenty, które otrzymaliśmy listem poleconym. Jakikolwiek inny nas nie obchodzi. Sprawdźmy, jaką sumę mamy zapłacić, komu i dlaczego. Ta wiedza pozwoli nam znaleźć argumenty, które ochronią nas przez spłatą.

Roszczenie jest bezzasadne

Sprzeciw od nakazu zapłaty możemy napisać, kiedy doszło do błędu (polecamy pomoc adwokata Kopko – https://kancelaria-kopko.pl/sprzeciw-od-nakazu-zaplaty/). Jeśli ktoś oskarża nas o nieterminową spłatę kredytu, podczas gdy my go już dawno spłaciliśmy, nie ma powodu do obaw. Znajdźmy wszystkie kwity wpłat i to one posłużą nam za główna linię obrony. Niestety, czasami zdarza się, że pewne kwoty nie docierają do firmy albo zostajemy z kimś pomyleni. W takich sytuacjach zawsze taka płata zostaje odroczona. I naprawdę nie ma powodów do tego, aby się denerwować. Podejdźmy do tego na chłodno.

Nieznane jest miejsce pobytu pozwanego

Niestety, czasami zdarza się, że rodziców zmusza się do tego, aby spłacali zobowiązania dzieci, ponieważ te są nieuchwytne. Wyjechały za granicę, nie ma z nimi kontaktu, więc sąd wysyła wezwanie zapłaty na adres zameldowania, którego nikt nie usunął z akt. W takim przypadku rodzice nie są zobowiązani to spłaty pieniędzy. W takim przypadku, już po odebraniu trzeba napisać sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. To bardzo istotne, ponieważ komornik może zapukać do naszych drzwi, a wtedy jest już często zbyt późno na negocjacje.

Przedawnienie

Nikt nie zabroni firmie ściągać zadłużeń dawnych, co nie znaczy, że my koniecznie musimy pamiętać o zobowiązaniach sprzed trzydziestu lat. Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, możemy wystosować kiedy pozew dotyczy zobowiązań dawnych. Tutaj sąd zazwyczaj staje po stronie osoby prywatnej, ponieważ domniemywa się celowego ukrycia faktu istnienia zadłużenia, aby móc naliczyć jak najwyższe odsetki. Polskie prawo nie zezwala na takie procedery, dlatego nie bójmy się zaskarżyć takiego wyroku. Mamy na to czternaście dni od momentu otrzymania pozwu oraz nakazu.

Okoliczności można poddać w wątpliwość

Ten aspekt bardzo trudno jest jednoznacznie wyjaśnić, ale istnieje taka grupa sytuacji, która dla sądu może wydawać się po prostu dziwna. Chodzi tutaj o różnego rodzaju nieścisłości, które sprawiają, że egzekwowanie spłaty jest niezgodne z prawem. Mowa tutaj o sytuacjach, w których zmusza się nas do spłaty cudzego kredytu albo bezpodstawnie nalicza się zbyt wysokie odsetki za zwłokę. Co ważne, w przypadku sprzeciwu od nakazu zapłaty, opłata nie istnieje. Jesteśmy z niej zwolnieni ze względu na niejawny charakter pierwszego posiedzenia. Z tego powodu szczególnie warto zawalczyć o swoje pieniądze.

Świadczenie wzajemne

Ostatnim aspektem, który poruszymy to fakt istnienia pewnych, innych zobowiązań pomiędzy oskarżonym oraz osobom pokrzywdzoną. W przypadku istnienia zależności pomiędzy nimi, bardzo często sąd uznaje sprzeciw od nakazu zapłaty. Robi to często, gdy strony łącza inne umowy cywilno-prawne, do których nie ma jakichkolwiek skarg. Mowa tutaj na przykład o terminowych spłatach. Jeśli chodzi o sprzeciw od nakazu zapłaty, opłata tutaj również nas nie obowiązuje. Choćby z tego powodu warto zawalczyć o swoje, aby nie musieć płacić czegoś, co jest stanowczo ponad nasze możliwości.

Share.

About Author