Kilka sposobów na oszczędzanie paliwa

13

Choć cena paliwa nie jest już tak wysoka jak chociażby w 2011, czy 2012 roku, to w dalszym ciągu w porównaniu do na przykład naszych zachodnich sąsiadów oraz naszych pensji, statystycznie na benzynę wydajemy spore pieniądze. Czy można zaoszczędzić na paliwie nie przesiadając się z samochodu do komunikacji miejskiej? Można. Wystarczy zastosować kilka prostych rozwiązań podczas korzystania z auta, aby rzadziej odwiedzać stację paliw.

Dobre opony to podstawa

Wiele osób z niedowierzaniem przeczytało nagłówek. Co wspólnego z oszczędzaniem paliwa mogą mieć opony? Otóż opony mają ogromny wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa! Wszystko rozbija się tu o termin opór toczenia. Około 20% paliwa spala się w związki z pracą opon. Nierówności na drodze powodują, że ogumienie ulega deformacji. Materiał, z którego wykonane są opony nagrzewa się i pochłania energię, która mogłaby służyć napędzaniu auta. Właśnie ten efekt nazywany jest oporem toczenia. Badania wykazują, że wysokiej klasy opony mają niższe opory toczenia, dzięki czemu mogą wydatnie przyczynić się do zmniejszenia ilości spalanego paliwa.

Oczywiście opony z niskim oporem toczenia będą droższe. Ale jednorazowy wydatek na wysokiej klasy opony pozwoli nam na oszczędności w dłuższej perspektywie, poprzez zmniejszenie ilości tankowań. Same opony także nie muszą być kosztowe, wystarczy rozejrzeć się po sklepach internetowych, takich jak np. www.123felgi.pl, aby znaleźć rewelacyjne opony w dobrej cenie.

Ciśnienie w oponach

Gdy już zaopatrzymy się w wysokiej jakości opony, musimy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy – ciśnieniu. Wielu kierowców dbających o koła, zwraca uwagę tylko na felgi. Mają być czyste. Tymczasem tak prosta rzecz, jak właściwe ciśnienie w oponach ma kolosalny wpływ na ilość spalanego paliwa. Badania wykazują, że ciśnienie niższe o zaledwie pół bara od wymaganego może zwiększyć zużycie paliwa o 6-7%. Pamiętaj więc, że czyszcząc felgi, warto sprawdzić ciśnienie w oponach.

Gaz i hamulec

Wielu kierowców jest nieświadomych tego, jak bardzo można ograniczyć zużycie paliwa przez świadome korzystanie z pedałów gazu i hamulca. Podczas uruchamiania silnika nie warto trzymać gazu, z miejsca powinno ruszać się powoli, a podczas jazdy nie warto zbyt często hamować i przyspieszać. Jednostajna jazda pozwala na kilkuprocentowe oszczędności w zużyciu paliwa.

Wyłącz silnik gdy stoisz

Jazda w mieście może być frustrująca, zwłaszcza gdy tkwimy w korkach. Jest to bardzo stresująca sytuacja i zazwyczaj nie myślimy wówczas o oszczędnościach na paliwie, które w prosty sposób możemy osiągnąć. Badania wykazują, że pracujący na luzie silnik zużywa około 0,7 litra paliwa na godzinę. Pamiętaj więc, że stojąc w korku lub przed przejazdem kolejowym, warto wyłączyć silnik.

Waga ma znaczenie

W miarę możliwości unikaj nadmiernego obciążania auta. Im większa masa auta tym większe spalanie. Badania w tej materii są niepodważalne. Każde dodatkowe 100 kg obciążenia powoduje wzrost spalania o około 7% procent.

Share.

About Author