Konto osobiste – co warto o nim wiedzieć?

7

Niektórzy twierdzą, że tylko kredyt hipoteczny jest w stanie związać z jakimś bankiem mocniej, niż konto osobiste. I choć jest w tym sporo prawdy, bo wiele osób ma tendencję do darzenia swojego dotychczasowego banku niewytłumaczalnym sentymentem, konto można – w przeciwieństwie do kilkusettysięcznego kredytu – w kilkanaście minut, zarówno zamknąć jak i otworzyć – i to bez wychodzenia z domu. W niniejszym artykule przedstawiamy, czym właściwie są i jakimi zaletami odznaczają się konta bankowe, a także podpowiadamy, gdzie można znaleźć – obecnie, jedyny w Polsce – całkowicie bezpłatny rachunek osobisty.

Konto osobiste – co to jest i do czego służy?

Konto osobiste, zwane także rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym, stanowi rodzaj rachunku bankowego, przeznaczonego dla klientów indywidualnych. Za jego pośrednictwem można przechowywać środki pieniężne w postaci bezgotówkowej i swobodnie nimi rozporządzać, otrzymywać należności (to właśnie na nie wpływają: wynagrodzenie, renta, stypendium, zasiłek czy przelewy prywatne), a także regulować zobowiązania finansowe (np. opłaty za gaz, prąd, media, czynsz, czy raty pożyczek i kredytów). Naturalnym uzupełnieniem funkcjonalności rachunku osobistego jest wydawana do niego karta debetowa, dzięki której można pobierać środki z bankomatów czy płacić szybko i wygodnie w punktach usługowo-handlowych.

Konto osobiste może być prowadzone nie tylko dla pojedynczego klienta, ale również dla dwóch lub więcej osób. W przypadku tej ostatniej opcji, mówimy o tzw. rachunku wspólnym – czyli rachunku, z którego mogą korzystać na równych prawach upoważnieni współmałżonkowie, partnerzy życiowi, członkowie rodziny czy nawet współlokatorzy. Celem takiego rozwiązania jest przede wszystkim utworzenie wspólnego portfela, a co za tym idzie – zapewnienie wygody i przejrzystości w prowadzeniu budżetu domowego.

Rodzaje kont osobistych

By ułatwić klientom wybór odpowiedniego konta osobistego, część banków udostępnia w swojej ofercie rachunki sprofilowane pod kątem docelowej grupy użytkowników. W tym kontekście można wyróżnić takie produkty jak:

  • konto studenckie – kierowane najczęściej do osób pomiędzy 18 a 26 rokiem życia,
  • konto młodzieżowe – przeznaczone dla młodych klientów mających ukończone 13 lat,
  • konto VIP – oferowane z myślą o osobach uzyskujących dochody, których wysokość wyraźnie przekracza średnią krajową.

Obecnie, zdecydowana większość kont dla studentów czy młodzieży nie różni się jednak zasadniczo od uniwersalnych rachunków osobistych – ani pod względem wysokości opłat, ani pod względem dostępnych funkcjonalności. Na nieco bardziej rozbudowany zakres udogodnień mogą za to liczyć klienci chcący skorzystać z oferty kont VIP. Niektóre z tego rodzaju produktów zapewniają bowiem dostęp do takich dodatkowych przywilejów jak: bezpłatne ubezpieczenie medyczne czy karty płatniczej, darmowe usługi maklerskie, opieka osobistego doradcy, czy możliwość korzystania z programów rabatowych.

Poza tradycyjnymi rachunkami osobistymi, do dyspozycji klientów indywidualnych pozostają jeszcze dwa inne rodzaje rachunków bankowych – konta oszczędnościowe oraz konta walutowe. Te ostatnie są niczym innym jak rachunkami osobistymi prowadzonymi w walucie innej niż polski złoty. Produkty te pozwalają swobodnie posługiwać się posiadanymi środkami w walucie obcej – zarówno podczas pobytu w kraju, jak i poza nim – dzięki czemu świetnie sprawdzają się w przypadku osób pracujących poza granicami Polski czy często podróżujących do innych państw. Z kolei rachunki oszczędnościowe to narzędzia stworzone z myślą o klientach, którzy poszukują sposobu na wygodne i elastyczne pomnażanie pojawiających się nadwyżek finansowych.

Zalety posiadania konta osobistego

Uniwersalne, młodzieżowe, studenckie, VIP czy walutowe – pewien zestaw zalet jest wspólny dla każdego z nich. Jedną z jego najistotniejszych pozycji stanowi możliwość obsługiwania rachunku i przeprowadzania poszczególnych operacji finansowych za pośrednictwem Internetu (bankowość internetowa), a coraz częściej także przy użyciu telefonu z aplikację mobilną (bankowość mobilna). Takie udogodnienie gwarantuje oszczędność czasu – wynikającą z braku konieczności składania wizyt w oddziale – oraz oszczędność pieniędzy – opłaty pobierane za operacje dokonywane samodzielnie są bowiem zdecydowanie niższe od tych, które obowiązują klientów bankowości tradycyjnej. Do innych zalet kont osobistych można zaliczyć:

  • Bezpieczeństwo użytkowania – zarówno same konta bankowe, jak i przeprowadzane za ich pośrednictwem transakcje finansowe, chroni szereg zaawansowanych zabezpieczeń, które redukują do absolutnego minimum ryzyko kradzieży pieniędzy.
  • Stały i szybki dostęp do środków finansowych – właściciel rachunku może w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca na świecie, nie tylko dokonywać transakcji bezgotówkowych (przelew internetowy, płatność kartą debetową), ale również – dzięki rozległej sieci bankomatów – wypłacać środki w postaci gotówkowej.
  • Kontrola nad pieniędzmi – mimo, że klient trzyma swoje oszczędności poza domem, wciąż zachowuje nad nimi pełną kontrolę. W dowolnym momencie może on bowiem sprawdzić w systemie transakcyjnym swojego banku stan salda czy prześledzić historię przeprowadzonych transakcji.
  • Dostęp do innych produktów i usług – dzięki rachunkowi osobistemu można w szybki i wygodny sposób korzystać z dowolnych produktów i usług bankowych, takich jak kredyty gotówkowe, lokaty terminowe, czy wcześniej wspomniane konta oszczędnościowe.
  • Automatyzacja rutynowych czynności – dzięki opcji tworzenia poleceń przelewu, opłaty za rachunki czy spłaty rat kredytowych są realizowane automatycznie w wybranych przez klienta dniach.
  • Możliwość korzystania z dodatkowych środków – obecnie większość banków udostępnia tzw. limit w koncie, który pozwala korzystać z dodatkowych środków, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków czy przechodzenia przez skomplikowane procedury.

Gdzie można znaleźć całkowicie bezpłatne konto osobiste?

W praktyce, jedyną wadą, jaką można przypisać kontom osobistym, jest konieczność ponoszenia opłat za korzystanie z nich. Co więcej, opłaty te sukcesywnie rosną i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości trend ten uległ zmianie. Obecnie, jedyną instytucją oferującą bezwarunkowo darmowy rachunek jest bank SMART, który udostępnia bezpłatne SMART Konto internetowe z limitem (sprawdź: http://www.banksmart.pl/konta/smart-konto/ ). Prowadzenie rachunku, wydanie i użytkowanie karty płatniczej, krajowe przelewy internetowe, wypłaty z polskich i zagranicznych bankomatów, realizacja zlecenia stałego – to tylko przykłady czynności, za jakie nie płaci właściciel omawianego rachunku. Produkt ten wyróżnia także możliwość uzyskania kredytu odnawialnego, który nie podlega oprocentowaniu aż przez 3 miesiące i pozwala uzyskać nawet do 3900 zł dodatkowych środków. Warto przy tym wspomnieć, że posiadanie SMART konta otwiera drogę do szeregu atrakcyjnych produktów oszczędnościowych banku SMART – wysoko oprocentowanych lokat terminowych i kont oszczędnościowych.

Share.

About Author