Lokata bankowa a rachunek oszczędnościowy – wady i zalety

0

Nie trzymaj oszczędności w skarbonce – dużo lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie oraz ich pomnażanie w banku. Aby mieć gwarancję, że Twoje środki pieniężne są bezpieczne i zaprocentują, wybierz lokatę bankową albo rachunek oszczędnościowy. Poniżej omawiamy najważniejsze wady i zalety obu tych popularnych produktów.

Warto rozsądnie zarządzać swoimi finansami, aby mieć oszczędności. Dla wielu z nas nie jest to jednak prosta umiejętność. W nauce oszczędzania promocje są produkty bankowe – m.in. konto oszczędnościowe, lokata czy fundusze inwestycyjne. Warto też zainwestować zgromadzone środki, aby pracowały, czyli przynosiły zysk. Poniżej przedstawiamy wady i zalety najczęściej wybieranych produktów, czyli lokat i kont oszczędnościowych.

Lokata i konto – podobne produkty?

Wielu z nas wydaje się, że lokata bankowa oraz rachunek oszczędnościowy to bardzo zbliżone produkty. Oba służą przecież do lokowania oszczędności i przynoszą zysk. Ponadto oba są objęte podatkiem Belki, który wynosi 19%.  Zarówno lokatę, jak i konto możesz założyć na wiele lat, gdyż zwykle nie ma ograniczeń, a lokaty często odnawiają się automatycznie. A zatem – są różnice czy ich nie ma?

Różnice między kontem a lokatą

Produkty te mają kilka zasadniczych różnic – warto je poznać przed wizytą w banku z doradcą. Przede wszystkim lokaty zakładamy na określony czas, zwykle kilka miesięcy. Warto jednak pamiętać, że zwykle są one odnawialne, czyli po zakończeniu umowy są one automatycznie przedłużane.

Wypłata środków

Jeśli wypłacisz z lokaty pieniądze przed terminem, stracisz naliczone odsetki. Wybrane banki oferują co prawda część zysku – warto to sprawdzić w umowie. Konto oszczędnościowe wyróżnia zaś większa swoboda – możesz wypłacać i wpłacać środki, ale za to masz niższe oprocentowanie. Trzeba też wiedzieć, że liczba wypłat najczęściej jest określona – np. raz na miesiąc. Za kolejne bank pobierze od nas prowizję – może okazać się, że niewiele zarobimy na koncie.

Jakie oprocentowanie?

Kolejną różnicą, jedną z najistotniejszych, jest oprocentowanie. Mianowicie lokaty zwykle cechuje oprocentowanie stałe, a konta zmienne. Ponadto na lokacie oprocentowanie jest wyższe, więc teoretycznie możemy liczyć na większy zysk. Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu umownego, czyli do czasu pobrania oszczędności z lokaty.

Dozwolona kwota?

Warto też wiedzieć, że w przypadku lokat, kwota, którą możemy wpłacić, zwykle jest ograniczona – np. do 10 tysięcy złotych. Z kolei na lokaty długoterminowe i o standardowym oprocentowaniu można wpłacać kwoty aż 6-cyfrowe. Z kolei na konto oszczędnościowe wpłacisz dowolną kwotę – możesz też dopłacać środki w trakcie trwania umowy. Może jednak okazać się, że bank zaoferuje niższe oprocentowanie, jeśli przekroczysz 50 tysięcy złotych.

Share.

About Author