Malkontenci – jak sobie z nimi radzić?

6

Co zrobić gdy inni przeszkadzają nam w osiąganiu sukcesu w danej dziedzinie ponieważ znają się na wszystkim lepiej. Jak sobie z nimi radzić?

Inspiracją do napisania tego tekstu były tzw „Życzliwe” opinie innych na temat moich artykułów. Są takie osoby w naszym otoczeniu i nie tylko – bo internet stwarza „ warunki”do tzw swobodnej wypowiedzi nawet pod nickiem XYZ czyli że każdy ale to każdy komu się nudzi może wyrazić swoje zdanie w niekoniecznie kulturalny sposób a nawet jak kulturalny to też może komuś się zrobić przykro. Jak ktoś się uważa za alfę i omegę to może sobie sam napisze wszystko albo zrobi lepiej od innych. Według słownika nazywa się ich malkontentami czyli osobami które krytykują wszystko co ich otacza, nie ważne co to jest, może to być nawet słońce za oknem bo np za mocno grzeje albo śnieg bo ma zbyt biały kolor i bez okularów przeciwsłonecznych taki ktoś musi mrużyć oczy. I to jest wielka tragedia.

Prosta odpowiedź

Jest też taka fajna złota myśl na temat krytykowania która mówi że „ Krytykować to znaczy dowieść autorowi że nie robi tego tak, jakbym ja to zrobił gdybym potrafił.” ( autor: Karel Čapek)

i ona świetnie oddaje to co mam na myśli pisząc to ponieważ takie osoby często nie potrafią zrobić czegoś lepiej ale swoje zdanie potrafią i mają czas wyrażać i niestety nie jest łatwo mieć dystansu do takich osób. Trzeba się tego nauczyć – ale wyjściem jest też ignorowanie tego, nie czytanie i nie słuchanie takich osób, najlepiej się od nich całkowicie odciąć i robić swoje. Tylko że to też nie jest takie łatwe, ale nie nie możliwe do wykonania. Na szczęście są różne motywacyjne strony ( tu też trzeba wybierać te z wartościowymi artykułami – nie ważne czy napisał je doktor habilitowany – ważne żeby miał wiedzę na temat i żeby to co napisał nas przekonywało. Tak samo z książkami psychologicznymi, prasą czy innymi rzeczami nawet z kosmetyki – jak ktoś chce może sobie iść na licencjat czy studium i zdobyć wiedzę samemu ( jak wybrać szkołę pisałam w swojej książce ale też nie trzeba słuchać moich rad, każdy powinien mieć własne kryteria o czym też napisałam w artykule „ Czy warto zwracać uwagę na opinie innych” ). I jak ktoś już poświęci lata na edukację to może sam będzie wiedział lepiej. Albo i nie. Ale przynajmniej się przekona że nie warto krytykować innych – właściwie to sama tak uważam i nie mówię komuś że coś jest źle jak sama nie potrafię zrobić lepiej. Owszem może kiedyś tak robiłam ale to się dawno zmieniło.

Podsumowując to wszystko warto wierzyć też w jeszcze jeden cytat tego samego autora którego zacytowałam wcześniej Tylko mali ludzie boją się o prestiż – wielcy go mają (Karel Čapek)

Czyli że nie warto się przejmować „ życzliwymi” tylko robić swoje bo życie jest za krótkie żeby się tym wszystkim przejmować. Szkoda na to czasu i cierpliwości. Życzę wszystkim żeby myśleli tak jak powyżej napisałam również z myślą o sobie :).

Share.

About Author