Najważniejsze zasady ekologicznego biura i… pracowników

0

Może mieć wszelkie możliwe ekologiczne certyfikaty. Niech zostaną wprowadzone wszystkie dostępne proekologiczne rozwiązania i wykorzystywane odnawialne źródła energii. Mimo tych wszystkich starań, biuro nie będzie harmonizować ze środowiskiem, jeśli jego użytkownicy nie będą trzymać się „zielonych zasad”. Sprawdź, co możesz zrobić, by Twoje biuro było jeszcze bardziej przyjazne naturze.

Biuro niczym drugi dom

Przeciętny dorosły człowiek spędza w większość dnia w pomieszczeniach. Dom, szkoła lub uczelnia, centra handlowe, sklepiki, miejsca rozrywki… i środowisko pracy. To ostatnie jest jednym z tych miejsc, w którym spędzamy najwięcej czasu – w końcu średnio to aż 40 godzin tygodniowo. Warto zatem wdrożyć w biurze kilka zasad, które korzystnie będą wpływać na środowisko i na portfel. Strategia opiera się na zasadzie 3xR, czyli „reduce”, „reuse”, „recycle”.

  • „Reduce”, czyli redukuj. Zastanów się, czy wszystkie sprzęty w biurze są naprawdę niezbędne. Czy pracownicy koniecznie potrzebują zamrażalki i wybitnie niskich temperatur w lodówce? Czy w kuchni nie wystarczy zmywarka nastawiona wyłącznie na tryb „eko”? Czy w każdym pokoju niezbędny jest telewizor i czy wszystkie żarówki zostały wymienione na energooszczędne? To pierwsze kroki ku oszczędności energii elektrycznej oraz wody.

 

  • „Reuse”, czyli wykorzystuj ponownie. Staraj się nie wyrzucać na śmietnik starych mebli czy sprzętów. Jeśli to możliwe, znajdź im zastosowanie w nowym biurze. Jeśli zmiany wymagają natomiast także zakupu wyposażenia, to znajdź chętnych na to dotychczasowe. Oddaj lub sprzedaj meble i sprzęt elektroniczny. Oczywiście komputery i laptopy oddaj najpierw w ręce fachowców, którzy raz na zawsze wymażą z nich firmowe dane.

 

  • „Recycle”, czyli przetwarzaj. Najprostszy sposób to zachęcić pracowników do segregacji śmieci. Szkło ze szkłem, mokre odpady z mokrymi, papier z papierem i tak dalej – w zależności od systemu gospodarki odpadami obowiązującemu w danej gminie. Kolejną sprawą jest zamawianie takich materiałów biurowych, które pochodzą z recyklingu. Odzyskany z makulatury papier do ksero, długopisy z odzysku, aż po nowe meble czy materiały budowlane. Możliwości jest coraz więcej, bo i trend jest coraz mocniejszy.

 

Zielone od fundamentów

Idealną sytuacją jest ta, w której proekologiczne postawy są wdrażane w budynkach wyróżnionych zielonym certyfikatem. Czyli takich, w których mnogość ekologicznych rozwiązań została doceniona przez grupy ekspertów. Takich obiektów w kraju jest coraz więcej.

Jednym z miast, w którym coraz większy nacisk kładzie się na zieloną certyfikację obiektów, jest gród podwawelski. Oferty wynajmu biur w Krakowie prześcigają się w ekologicznych rozwiązaniach. Obecnie jest kilkadziesiąt takich budynków, a kolejne są w budowie. Poszukujący biura powinni zwrócić uwagę np. na biurowiec Aleja Pokoju 5 w ścisłym centrum miasta, czy super nowoczesny Alma Tower.

Biura do wynajęcia – Kraków  – sprawdź oferty biur do wynajęcie w stolicy Małopolski

Share.

About Author