Pierwsza działalność gospodarcza

0

Rozpoczynając swoją pierwszą działalność gospodarczą trzeba zastanowić się nad kilkoma istotnymi sprawami. Zakładając, że pomysł na biznes mamy już wypracowany, co dalej? Jak się rozliczać? Podatkowa księga przychodów i rozchodów czy ryczałt? Zostać VATowcem czy nie? Jakie są tego korzyści a jakie wady? Te i wiele innych na pierwszy rzut oka trudnych pytań zmywa sen z oczu początkującym przedsiębiorcom.

Pomysł na biznes już jest. Etapy realizacji też. Co dalej?

Najważniejszą czynnością przy podejmowaniu działalności jest zdecydowanie, pod jaki rodzaj możemy się podpiąć w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Musimy zdecydować pod jaki charakter nasze usługi bądź produkty najlepiej się pasują. Wyboru tego dokonuje się wcześniej, bo podczas składania wniosku musimy już wiedzieć które kody będą nas dotyczyły. Całą i aktualną listę PKD możemy znaleźć na stronach rządowych. Jest to o tyle istotne, bo wybór odpowiedniego kodu może obwarować nam rejestrację działalności jako płatnika VAT, tzw. vatowca. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości i nie możemy zdecydować, koniecznym jest zasięgnąć rady fachowca, najczęściej naszego księgowego. Pomoże on dobrać odpowiednie i niezbędne dla nas narzędzia, jak np. program do fakturowania dla vatowca, albo prostszy program do faktur dla nievatowca i poprowadzi przez na pierwszy rzut oka zawiły proces. Ale po kolei. Co to właściwie oznacza? Czym jest VAT?

VAT przywilejem dla przedsiębiorców

Z założenia podatek VAT jest przywilejem dla przedsiębiorców, którzy przy zakupie towarów niezbędnych o wyprodukowania swojego produktu mogą odliczyć sobie podatek, który za konsumpcję danego dobra płacą konsumenci ostateczni. W pewien sposób państwa to regulujące wyciągają rękę w stronę organizacji, częściowo redukując im wydatki.

VAT jest podatkiem naliczonym. Oznacza to, że jest doliczany do całości kwoty podstawowej towaru. W zależności od charakteru prowadzonej przez nas działalności gra to o tyle istotną rolę, o ile świadczymy usługi konsumentom ostatecznym. Płatnik VAT może sobie odliczyć kwotę należności od zakupywanych towarów które wykorzysta przy wytarzaniu swojego produktu, ale potem musi je naliczyć przy sprzedaży. Dlatego też tak istotną rolę grają konsumenci, którzy tę akcyzę muszą opłacić, płacąc przy tym więcej za produkt finalny firmy będącej VATowcem, a mniej za produkt przedsiębiorstwa, które nim nie jest. Konkurowanie w przetargach publicznych bądź prywatnych, przy dużych kwotach potrafi zrobić znaczącą różnicę w cenie. Stąd ta decyzja powinna być należycie przemyślana. Koniecznym jest wspomnieć, że każda działalność usługowa jest obwarowana VATem.

Decyzje na początku mogą wydawać się trudne, ale nie załamujmy rąk, zaufajmy osobom które już tę drogę przechodziły i mają cenne uwagi, które możemy wykorzystać. Historia mówi nam by uczyć się na błędach, a najlepiej nie swoich. Do tematu wrócimy.

Share.

About Author