Podatek od spadku – kiedy go płacić?

0

Bardzo często okazuje się, że zmarły z naszej rodziny zapisał nam jakiś spadek. Pogrążeni w rozpaczy po stracie bliskiej osoby nie myślimy specjalnie o kwestiach materialnych, a kiedy zaczynamy okazuje się, że mogą wystąpić pewne problemy.

Trzeba bowiem wiedzieć, że otrzymanie spadku jest objęte obowiązkiem podatkowym, który reguluje ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Warto jednak wiedzieć o tym, że ustawodawca przewidział szereg zwolnień z płacenia takiego podatku.

Zacznijmy jednak od tego, że obowiązek podatkowy od spadków i darowizn obejmuje majątek, jakim mogą być rzeczy lub prawa majątkowe znajdujące się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Sam obowiązek zapłaty podatku powstaje wtedy, kiedy uprawomocni się postanowienie sądu w sprawie nabycia spadku lub w chwili zarejestrowania aktu notarialnego, który potwierdza o dziedziczeniu.

Kiedy takiego podatku nie zapłacimy? Chociażby wtedy, kiedy wartość majątku oscyluje w granicach kwot wolnych od podatku. Ważny jest również stopień pokrewieństwa, który jest określony przez trzy grupy podatkowe – o szczegółach można przeczytać w innych źródłach. Wedle obecnego prawa, kwoty zwolnione z podatku prezentują się następująco:

  • 9637 zł – w przypadku osób z I grupy podatkowej,
  • 7276 zł – dla osób należących do II grupy podatkowej,
  • 4902 zł – dla osób należących do III grupy podatkowej.

Podczas ustalania kwoty wolnej od podatku sumuje się wartość rynkową nabytego majątku z wartością rzeczy i praw majątkowych, które się otrzymało. Tutaj ważna informacja – jeżeli wartość spadku nie przekroczyła kwot zwolnionych z podatku w naszej grupie, to nie ma obowiązku zgłaszania ani składania żadnych dokumentów do urzędu skarbowego.

Opisana wyżej sytuacja wydaje się całkiem jasna i klarowna, jednakże przepisy prawa podatkowego w Polsce mogą niejednokrotnie zawrócić w głowie. Kancelaria prawnicza jest dobrym miejscem, do którego możemy się udać w przypadku jakichkolwiek problemów lub niejasności podatkowych. Doświadczeni prawnicy z pewnością pomogą nam rozwiązać problem, gdyż spotykają się z podobnymi rzeczami na co dzień. Niekiedy może okazać się, że ktoś nie do końca dobrze nas potraktował i potrzebny będzie adwokat.

Artykuł partnerski

Share.

About Author