Skąd wziąć pieniądze w nagłej sytuacji?

0

Niemal każdy z nas był kiedyś w sytuacji, gdy pilnie potrzebował dodatkowej gotówki. Powody są różne – od mandatu za przekroczenie prędkości, przez awarię samochodu, aż do zepsucia się jednego z podstawowych sprzętów domowych. W takim momencie nie zawsze od razu wiadomo, skąd wziąć potrzebne pieniądze, szczególnie, gdy konto tymczasowo świeci pustkami. Co zrobić w takiej sytuacji?

Po pierwsze, nie załamywać się. Na niektóre zdarzenia nie mamy wpływu, co oznacza, że nie powinniśmy czuć się winni (oczywiście nie dotyczy to takich sytuacji jak np. otrzymanie wspomnianego już mandatu). W takim momencie warto po prostu poszukać jak najlepszego rozwiązania. Jednym z nich może być pożyczka.

Czego nie warto robić?

Należy zacząć od tego, czego zdecydowanie nie należy robić. Najgorszym błędem, wciąż jeszcze popełnianym przez niektóre osoby, jest zaciąganie kolejnych zobowiązań, podczas gdy poprzednie wciąż nie zostały spłacone. To prosty krok do uruchomienia spirali zadłużenia. Innym błędem jest pożyczanie od rodziców i znajomych, choć jest to kwestia znacznie bardziej dyskusyjna; część osób uważa, bowiem, że znacznie lepiej pożyczać pieniądze od zaufanych osób. Warto jednak pamiętać, że w ten sposób obciążamy tych, na którym nam zależy, a sama pożyczka często bywa pretekstem do późniejszych kłótni.

Czego jeszcze nie warto robić? Oczywiście…panikować. Chwilowy brak pieniędzy jest najczęściej wynikiem niespodziewanej życiowej sytuacji, co w naturalny sposób powoduje nasze zaskoczenie. Należy jednak jak najszybciej zacząć zastanawiać się nad możliwymi rozwiązaniami zaistniałej sytuacji.

Pożyczka online, czyli dodatkowa kasa „na już”.

Jeśli zrezygnujemy z pożyczania pieniędzy od rodziny i znajomych, mamy do wyboru tylko trzy możliwości. Pierwsza z nich – niestety dla wielu najmniej realna – to możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy dzięki nadprogramowym zleceniom czy drobnym pracom. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków ciężko od razu znaleźć dodatkową pracę, która nie kolidowałaby z etatem i umożliwiła zarobienie dodatkowych pieniędzy.

Drugą opcją jest zaciągnięcie zobowiązania w banku; jednak z reguły banki udzielają kredytów na znacznie wyższe kwoty niż ta, która jest nam potrzebna, w dodatku lista formalności, których trzeba dopełnić oraz czas oczekiwania na wypłatę przyznanych środków dyskwalifikują to rozwiązanie. Trzecia opcja to pożyczenie potrzebnej sumy od instytucji pozabankowej – jest to niezwykle wygodne rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej kasy możliwie jak najszybciej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki przez Internet?

Na samym początku warto oczywiście zapoznać się z regulaminem serwisu i przeanalizować warunki przyznawania pożyczek. Na co zwrócić przy tym uwagę? Po pierwsze, wszystkie zasady zamieszczone przez serwis powinny być sformułowane w sposób jasny i klarowny dla wszystkich użytkowników. Jeśli warunki umowy są trudne do zinterpretowania, warto zastanowić się, czy korzystanie z usług takiej firmy jest najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli wszystko wydaje się zrozumiałe, należy zająć się analizą samej oferty. Na przykład wonga.com oferuje swoim Klientom dwa rodzaje pożyczek – krótkoterminową i ratalną. W przypadku pierwszej z nich nowy Klient ma możliwość pożyczenia nawet 1500 zł, zaś okres spłaty wynosi w tym przypadku maksymalnie 60 dni. Z kolei, pożyczka ratalna to już możliwość pożyczenia do 3000 zł, (choć tylko w przypadku nowych Klientów) nawet na okres 12 miesięcy. Jaki jest koszt takiej pożyczki? Jeśli chodzi o pożyczkę krótkoterminową to tylko 10 zł dla osób, które po raz pierwszy będą korzystać z oferty wonga.com.

Koszt pożyczki ratalnej można sprawdzić wchodząc na stronę internetową serwisu (www.wonga.com) i ustawiając odpowiednio suwaki, (czyli wybierając interesującą nas kwotę pożyczki i długość okresu spłaty) – pod spodem wyświetli się całkowity koszt usługi.

Jak wygląda sama procedura wzięcia pożyczki przez Internet? Okazuje się, że nie jest to zbyt skomplikowane; w przypadku wonga.com wystarczy wybrać interesującą nas kwotę (i okres spłaty), a potem wypełnić specjalny formularz. W przypadku wydania pozytywnej decyzji kredytowej firma przedstawia Klientowi ofertę i przesyła formularz informacyjny zawierający najważniejsze cechy pożyczki. Następnie klient decyduje czy zawrzeć umowę, a zaakceptuje jej warunki, na jego konto bankowe trafia ustalona wcześniej kwota pożyczki.

Share.

About Author