Ubezpieczenie GAP – korzystna opcja dla przedsiębiorcy

21

Życie właściciela firmy wiąże się z nieustanną odpowiedzialnością za prawidłowe funkcjonowanie działalności gospodarczej. Wzorowo prowadzona firma nie tylko zarabia, ale także jest przygotowana na wszelkie ryzyko mogące zakłócić płynność finansową.

Bardzo wielu przedsiębiorców korzysta z zewnętrznych form finansowania – przede wszystkim leasingu, kredytu lub najmu długoterminowego. Głównym zadaniem właściciela firmy jest wtedy regularne spłacanie zadłużenia. Co jednak zrobić, gdy auto wzięte w leasing zostało skradzione, a wartość spłaty przekracza kwotę odszkodowania komunikacyjnego? W takiej sytuacji zbawienne jest ubezpieczenie GAP.

GAP to skrót od Guaranteed Asset (lub Auto) Protection oznaczający ubezpieczenie utraty wartości pojazdu (bądź innej ruchomości) spowodowanej przez zniszczenie, kradzież lub pożar. Przeglądając oferty, spotkać można różne rodzaje tej formy ubezpieczenia. Najpopularniejszy to GAP indeksowy. Pozwala on na uzyskanie dodatkowego świadczenia (zwykle w wysokości nie większej niż 20% wartości odszkodowania) z tytułu ubezpieczenia komunikacyjnego lub wartości rynkowej auta i sumy określonej w warunkach ubezpieczenia OWU.

Najlepszą formą polisy jest jednak GAP fakturowy, który jest dostępny między innymi dla klientów marki Renault – http://www.renaultfinansowanie.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-gap. Kompleksowe ubezpieczenie jest w stanie pokryć różnicę pomiędzy wartością początkową samochodu a uzyskanym odszkodowaniem po całkowitej szkodzie. Dzięki temu klient nie odczuwa różnicy między ceną auta w dniu zakupu a jego wartością w dniu zajścia szkody.

Mniej popularną alternatywą jest GAP finansowy, również znajdujący się w ofercie Renault Finansowanie. Jego zadaniem jest pokrycie różnicy między wartością rynkową auta a zobowiązaniem z tytułu leasingu. Dzięki temu możliwe jest spłacanie zadłużenia leasingowego bez konsekwencji w związku z zajściem szkody całkowitej. Zarówno w rozwiązaniu finansowym i fakturowym ochrona może trwać aż do 60 miesięcy, a minimalne gwarantowane odszkodowanie wynosi 1000 złotych.

Czasami zdarza się, że przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe mają do zaoferowania także tzw. GAP mix. Polega on na połączeniu opcji fakturowej wraz z indeksową. Okres pierwszej trwa zazwyczaj w pierwszych dwóch latach, natomiast w dalszym okresie polisa działa na warunkach GAP’u indeksowego.

Ubezpieczenie GAP to bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców. Powinni o nim pomyśleć przede wszystkim ci, którzy pragną zakupić auto nowe lub używane (nie starsze niż 5 lat) przy niskim udziale własnym. Pieniądze z GAP’u pewnie zabezpieczają przed dodatkowymi wydatkami na rozliczenie umowy z leasingodawcą.


Share.

About Author