Ulga na dzieci 2015 – wiele rodzin odliczy więcej

28

Dzięki zmianom w uldze na dzieci, wprowadzonym na początku 2015 roku, wiele rodzin może odliczyć większe kwoty ulgi, niż w poprzednim roku. Niektórzy otrzymają nawet o kilkaset złotych więcej.

Pełny odpis ulgi na dzieci

W poprzednich latach ulga na dzieci była limitowana wysokością należnego podatku dochodowego. Było to krzywdzące dla rodzin wielodzietnych oraz rodzin z niskimi dochodami, które ze względu na niski podatek często nie mogły wykorzystać pełnej kwoty ulgi. Mogły natomiast ją wykorzystać rodziny bardziej zamożne, które jednak nie potrzebowały środków finansowych tak bardzo jak rodziny uboższe.

Na początku 2015 roku zostało to jednak zmienione i obecnie nawet bardziej uboższe rodziny mogą otrzymać pełną kwotę ulgi na dzieci. Jeżeli ich podatek jest niższy od przysługującej kwoty ulgi, w rozliczeniu rocznym, powinni dołączyć do formularza PIT załącznik PIT/UZ. W jaki sposób należy wypełnić ten załącznik tłumaczy portal www.rozliczeniepit.pl. Znajdziecie tam również darmowy program do rozliczania PIT, który znacznie przyspieszy i ułatwi wypełnienie oraz złożenie deklaracji podatkowej.

Pomimo zmian, z ulgi na dzieci nadal nie skorzystają jednak wszyscy rodzice. Kwota odpisana w załączniku PIT/UZ nie może bowiem przekroczyć sumy zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, zatem ulga nie obowiązuje dla rodziców nie pracujących. Ponadto, istnieje limit dochodu dla rodziców wychowujących tylko jedno dziecko. Dla rodziców będących w związku małżeńskim przez cały 2014 rok oraz dla osób samotnie wychowujących dziecko wynosi on 112 000 zł, a dla pozostałych rodziców – 56 000 zł. Jeżeli dochód przekroczy tę kwotę, ulga nie należy się.

Wyższe stawki dla rodzin wielodzietnych

Na początku 2015 roku zostały również podwyższone stawki ulgi dla rodziców wychowujących trójkę lub większą liczbę dzieci. Dzięki temu rodzice trójki dzieci otrzymają teraz 4224,12 zł, a czwórki – 6924,12 zł. Stawki za pierwsze i drugie dziecko nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego roku. Rodzice jednego dziecka otrzymają 1112,04 zł, a dwójki dzieci – 2224,08 zł.

Share.

About Author

28 komentarzy

  1. Ja tam jestem za tym żeby nie było żadnych ulg… gdyby „państwo” nie zabierało nam 50-70 % tego co zarobimy żyłoby się 100x lepiej niż z jakimiś bzdurnymi ulgami

  2. Can I simply say what a reduction to seek out someone who really is aware of what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More folks must learn this and understand this aspect of the story. I cant imagine youre not more common since you positively have the gift.

Leave A Reply