Windykacja należności z pomocą prawnika

48

Skuteczna egzekucja wierzytelności nie jest wcale procesem łatwym, ani szybkim. W wielu przypadkach windykacja należności może zostać przyspieszona poprzez działanie prawnika.

Jak wynika z raportu Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor, w 2015 roku ponad 48% polskich firm miała poważne kłopoty z terminowym odzyskiwaniem należności od swoich kontrahentów. Największy problem z długami miały mikrofirmy, a także przedsiębiorcy działający w branży budowlanej i produkcyjnej. W przypadku problemów z odzyskaniem należności, warto zwrócić się o pomoc do prawnika, co może znacznie przyspieszyć proces windykacji – radzi Jan Przemysław Kopko, adwokat zajmujący się między innymi windykacją należności w Warszawie.

Przezorny przed szkodą

Tak naprawdę już na etapie zawierania kontraktu przedsiębiorca powinien sprawdzić wiarygodność swojego kontrahenta, jeśli chce zminimalizować ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych. Tutaj również z pomocą może przyjść kancelaria adwokacka, która nierzadko współpracuje z agencją detektywistyczną oraz z firmami zajmującymi się wywiadem gospodarczym. Współpraca z profesjonalistami pozwala na wiarygodne sprawdzenie kondycji finansowej kontrahenta. Koniecznie trzeba również ustalić, czy wobec tego podmiotu nie toczą się jakieś postępowania windykacyjne. Jeśli rzeczywiście tak jest, należy rozpatrzyć albo rezygnację z umowy, albo zażądać dodatkowego zabezpieczenia kontraktu.

Niestety, nawet dokładne sprawdzenie sytuacji finansowej kontrahenta nie gwarantuje, że przedsiębiorca uniknie problemów z zatorami płatniczymi. Gdy do tego dojdzie, ważnym wsparciem znowu będzie wiedza i kontakty prawnika.

Wsparcie prawnika w windykacji należności

Próbę odzyskania długu należy rozpocząć, oczywiście, od kontaktu z niesolidnym kontrahentem. Już na tym etapie warto korzystać ze wsparcia kancelarii w negocjacji z dłużnikiem. Prawnik pomoże także przygotować przedsądowe wezwanie do zapłaty. Wielu adwokatów potwierdza, że często już samo otrzymanie takiego pisma na firmowym papierze kancelarii, opatrzone podpisem prawnika, mobilizuje dłużnika do zapłaty.

Gdy jednak takie pismo nie załatwi definitywnie sprawy, konieczne jest wystąpienie do sądu. W takim przypadku prawnik przygotuje powództwo i będzie reprezentował przedsiębiorcę przed wymiarem sprawiedliwości (także w elektronicznym postępowaniu upominawczym przed e-sądem). Przebieg postępowania zależy od konkretnego przypadku. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego, sprawą zajmuje się już komornik.

Wsparcie prawnika w windykacji należności może także obejmować szersze działania niż reprezentowanie przed sądem, jak na przykład zgłoszenie do rejestru dłużników, przygotowanie wniosku o upadłość dłużnika, wsparcie postępowania egzekucyjnego komornika czy czynności zmierzające do ujawnienia majątku dłużnika.

 

Share.

About Author