Własny biznes czy franczyza? Sprawdź, co się bardziej opłaca

44

Jedno jest pewne – nie chcesz pracować na etacie. Zależy ci na prowadzeniu własnej działalności, by uniezależnić się od pracodawcy. Do wyboru masz dwie drogi: albo zdecydujesz się na otwarcie własnego biznesu, albo skorzystasz z gotowego rozwiązania franczyzowego. Co się bardziej opłaca?

Zgodnie z raportem „Rynek franczyzy 2016” przygotowanego przez firmę doradczą PROFIT System i portal Franchising.pl[1], na polskim rynku funkcjonuje 1 114 systemów franczyzowych, które obejmują ponad 68 tys. sklepów oraz punktów usługowych. Niezmiennie od wielu lat rynkiem najliczniej reprezentowanym przez franczyzobiorców jest branża związana ze sklepami spożywczymi, wśród których wymienić można m.in. sieć sklepów Topaz (http://topaz24.pl). W sumie 154 marki handlowe koncentrują wokół siebie ponad 36 placówek działających na licencji. Wszystko wskazuje więc na to, że oferty franczyzy cieszą się ogromną popularnością

Franczyza – sposób na działalność z rozpoznawalną marką

Sklepy franczyzowe, restauracje, punkty usługowe – tylko od ciebie zależy, z jaką branżą się zwiążesz. Bez względu na wybór, zawsze dostaniesz odpowiednie wsparcie od ekspertów – łącznie z pełnym know-how. Otrzymujesz pomoc w postaci szkoleń, materiałów instruktażowych oraz konsultacji np. ze specjalistami w zakresie marketingu. Franczyza sprawia, że nie startujesz od podstaw, lecz na podstawie opracowanych i sprawdzonych warunków. Dzięki temu ryzyko niepowodzenia biznesu jest niewielkie – działasz bowiem pod szyldem znanej i rozpoznawalnej marki.

Franczyza to także stosunkowo niskie koszty rozpoczęcia działalności. Chociaż warunki umowy w tym zakresie są zróżnicowane, w większości przypadków franczyzobiorca ponosi koszt związany z wykupieniem licencji, przeprowadzeniem remontu i dostosowaniem lokalu do prowadzonej działalności, nabycie wyposażenia.

Trzeba jednak mieć świadomość, że franczyza ma też pewne minusy. Chodzi przede wszystkim o konieczność działania zgodnie ze ściśle ustalonymi wytycznymi, które są narzucone w ramach umowy.

Własny biznes – działalność od podstaw

Prowadzenie własnego biznesu od podstaw to możliwość jego dowolnego kształtowania, realizowania swoich planów i nierzadko marzeń. W wielu przypadkach jest to sposób na oryginalny i niepowtarzalny biznes, o czym w przypadku franczyzy nie można powiedzieć.

Problem jednak w tym, że na start potrzebny jest spory kapitał – znacznie większy w porównaniu z podobnym biznesem działającym w ramach franczyzy. Ponadto wielu początkujących przedsiębiorców prowadzi działalność niejako metodą prób i błędów, co zwiększa ryzyko niepowodzenia biznesu. Trzeba stworzyć własne know-how oraz wypracować skuteczną strategię, a to zajmuje nawet wiele lat.

Wszystko zależy od punktu widzenia

Lubiana i rozpoznawalna marka – niemal na starcie prowadzenia działalności? A może innowacyjny i niszowy biznes, jednak z ryzykiem niepowodzenia i koniecznością wypracowania wizerunku marki? Tak naprawdę wybór zależy tylko od ciebie. Jeśli jednak jesteś początkującym przedsiębiorcą, być może właśnie franczyza jest rozwiązaniem dedykowanym tobie? W ramach umowy otrzymujesz właściwie wszystko, co jest potrzebne do prowadzenia działalności właściwie bez ryzyka.

[1] http://profitsystem.pl/raport-o-franczyzie

Share.

About Author